ÜFE Ve TÜFE Verileri Nedir?

Ülkemizde ve yurt dışındaki piyasalarda yaşanan yükseliş ve alçalışlar enflasyon oranlarına bağlı şekilde farklılık gösterir. Ücret basamaklarında hissedilen artış ve azalış bildiğiniz üzere enflasyon anlamına geliyor. Enflasyon seviyesinin belirlenmesi için tüketici ücret endeksi (TÜFE) ile üretici ücretleri endeksi (ÜFE) olarak iki mühim göstergenin neticesine bakılır. Be sebeple finans piyasalarında ÜFE ve TÜFE bilgileri mühim bir konur.

Tüm ülkeler enflasyon seviyelerini belirlemek için ÜFE ve TÜFE verilerini hesap eder. Bu doğrultuda piyasaları en fazla etkileyen veriler, daha çok ABD tarafından belirlenir. Bunun nedeni, yatırım araçları için para biriminin dolar üzerinden olmasıdır.Yatırımların dolar ile daha fazla olmasıdır. Bu sebeple ABD’nin söylediği veriler oldukça mühimdir. Tabi ki diğer ülkeler tarafından belirlenen veriler ile uygulanan para politikaları da önemlidir. Ancak önem seviyeleri değişiktir. Birbirinden farklı olan önem derecelerini ilgili kurumlar yolu ile öğrenip ücret oranlarında yaşanacak hassas iniş çıkışları tahmin edebilirsiniz.

ÜFE Verisi Ne Anlama Gelir?

ÜFE, toptan satış ücretlerindeki farklılıkları aylık olarak ölçen göstergedir. Belli bir zaman için üretimde olan ve yurt içinde satışı yapılan malların, üretici ücret farklılıklarını belirtir. ÜFE verilerinde yaşanan değişken artış, tahvil ile hisse senedi piyasalarının düşüşüne sebep olur. Bunun sebebi faiz miktarları ile ÜFE’nin birbirine çoğu vakit eş yönlü olmasıdır. Bu durum faiz seviyelerinin yükselmesi, doların değerinin artacağını gösterir. Zıt durumda da doların değeri düşer. Üretici ücretleri endeksi, sürekli bir önceki ay için aylık ve düzenli olacak şekilde yayınlanır.

ÜFE Ve TÜFE Verileri Piyasayı Ne Şekilde Etkiliyor?

Ekonomik dalgalanmalarda seviyesi yüksek olan ÜFE ve TÜFE verileri, piyasaları doğrudan etkiler. Bu veriler sunulduğunda yatırım araçlarının değerlerinde aşırı yüksek ve düşük dalgalanmalar fark edebilirsiniz. Çoğu vakit yatırımcı buna benzer verilerin takibini yaparak yatırımlarını değerlendirir. Bu durumda ücret farklılıklarından yararlanarak istediğini elde eder.

Elbette bunun için insanların dürüst yorumlar yapması gerekiyor. Sonuçta piyasa verilerinde, bazen istemediğiniz durumlar ve dalgalanmalar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden yeteri kadar bilgi ve deneyim sahibi olduktan sonra yatırımlarınızı değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s