Türkiye hedeflerinden ‘milim’ sapmadı

Türkiye yolundan ‘milim’ sapmadı

FETÖ’nün hain saldırısını püskürten , oluşan birlik ve beraberlik havası ile geleceğe artık daha umutlu bakıyor. Ekonominin 2023 hedefleri için hükümetten, iş dünyasına kadar her kesim elini taşın altına koyuyor

FETÖ’nün, ekonomisinin tarihinin en parlak dönemini yaşadığı Mayıs 2013’te Gezi Parkı olayları ile başlayan, 17-25 Aralık saldırısı ile devam eden ve son olarak da 15 Temmuz darbe girişimi ile kalkışmaya dönüşen hainliği, 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüyen ‘yi yolundan ‘bir milim’ bile saptırmadı. Aksine, demokrasiye ve ‘nin birliğine kasteden bu alçak saldırı, devletiyle, milletiyle, iş dünyasıyla tüm kesimleri tek bir ülküde birleştirdi: Milli birlik ve beraberlik…

GERİ ADIM ATILMADI
Darbe girişimini tankların önüne yatarak önleyen vatandaş, piyasalardaki tezgâhı da 11 milyar dolar satarak bozdu. Halk, Türk Lirası’na kalkan olurken, hükümet reformist tutumunda 15 Temmuz öncesindeki kararlığından geri adım atmadı. Ekonomide yatırım ortamının iyileştirilmesinden, Türkiye’nin milli gelirini 1.5 puan artırması beklenen Varlık Fonu’na ve 90 milyar liralık tasarruf sağlayacak otomatik bireysel emeklilik sistemine kadar bir çok düzenlemeyi hayata geçirdi. 15 Temmuz gecesi dahil teyakkuz halinde bulunan bankacılık sektörü, gerek mevduat çekişlerinde gerekse kredilendirmede paniğe neden olacak hiç bir girişime izin vermedi.

PROJELER TAM GAZ
İş dünyası ise Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak büyük projelere tam gaz devam ediyor. Osmangazi Köprüsü’nün açılışı gerçekleştirilirken, İstanbul’da darbecilerin saldırısına maruz kalan ve ismi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultanmehmet Köprüsü’ne üçüncü kardeş Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos’ta açılacak. Yapımı son sürat devam eden Yeni Havalimanı’nın ilk fazı 2018’de faaliyete geçecek. Boğaza üç katlı tüp geçit için çalışmalar devam ederken, Kanal İstanbul projesi için geri sayım devam ediyor. Avrasya Tüneli de 20 Aralık’ta açılacak.

ROTA TAM YOL 2023
Türkiye, Cumhuriyetin 100’ncü kuruluş yıldönümü olan 2023’te dünyanın en büyük ekonomileri arasında ilk 10’a girmeyi hedefliyor. 500 milyar dolar ihracat, yüzde 5 işsizlik, 2 trilyon dolarlık milli gelir, kişi başı ise 20 bin dolarlık milli gelir ile refah düzeyinin arttığı bir ülke, tüm kesimlerin ortak hedefi. PKK, DAEŞ ve FETÖ’nün tüm saldırılarını püskürten Türkiye, ekonomide de yol haritasından taviz vermezken, özellikle 15 Temmuz sonrası oluşan birlik ve beraberlik havası geleceğe yönelit umutları daha da yeşertiyor.

Sabah

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s