İş adamlarının da yeşil pasaportu olmalı

Türkiye vatandaşlarının Avrupa’da vizesiz serbest dolaşım hakkı tartışılırken, iş dünyasından yeşil pasaport isteği geldi. Vize işlemleri yüzünden yatırımlar ile ticaretin büyük zarar gördüğünü söyleyen İş adamı Nejat Güllü, devlet memurlarının kullandığı ve vize gerektirmeyen yeşil pasaportun kendilerine de verilmesini istedi.

 

Dünyanın küçük bir köy haline dönüştüğü günümüzde mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı kadar, bireylerin de seyahat özgürlüklerinin önünde bir dizi engel bulunuyor. Türk vatandaşları 70 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebiliyor. Bu ülkelerin 26’sı Amerika, 21 Asya, 11 Afrika, 8’i Avrupa ve 4’ü ise okyanus kıtasında. Dünyanın geri kalan yaklaşık 150 ülkesine giderken de vize almak durumunda kalıyoruz. Türkiye vatandaşlarının vize konusunda en çok sıkıntı çektiği yer ise Avrupa ülkeleri. Gümrük Birliğiyle birlikte Avrupa ile ticareti kademeli olarak artan Türk vatandaşlarının birlik üyesi ülkelerde serbestçe dolaşamaması en çok iş adamlarını zora sokuyor.

PASAPORT BÜROKRASİSİ

Türkiye vatandaşlarının Avrupa’da vizesiz serbest dolaşım hakkı tartışılırken, iş dünyasından yeşil pasaport ile bu konunun üstesinden gelebileceğine işaret ediyor. Daha önce de gündeme gelen bu konuyla ilgili son çağrıyı İş adamı Nejat Güllü yaptı. Türk iş dünyasının yabancı ülkelerdeki yatırımlarına ve dış ticaretlerine dikkat çeken işadamı Güllü, milyon dolarlık anlaşmaların bürokrasiye takıldığını ifade etti.

MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA VİZEYE KURBAN GİDİYOR

İş adamlarının hızlı hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Güllü, “Zamanı geliyor, öyle oluyor ki hızlı karar verip o fırsatı değerlendirmeniz gerekiyor. Milyon dolarlık anlaşmlar vizelere kurban gidiyor. Devletimizin iş adamlarını ezdirmeyerek bu soruna çare bulmasını istiyoruz” dedi. Sorunun çözümüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Güllü, en yakın seçeneklerden bir tanesinin yeşil pasaport göründüğünü söyledi.

Kaynak: Yeni şafak
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s