Ve Avrupa’da ekonomik çatışmanın ayak sesleri

İngiltere’nin AB referandumu adım adım yaklaşırken, Fransa Maliye Bakanı’ndan sert bir açıklama geldi.

ve_avrupada_catismanin_ayak_sesleri_1466149832_5716

İngiltere, AB‘den çıkıp çıkmamakla ilgili 23 Haziran’da referanduma gidiyor. Ancak İngilizler daha AB’den çıkmadan ipler gerilmeye başladı. Finlandiya Maliye Bakanı, olası bir ayrılma durumunda Lehman Brothers olayını hatırlatarak küresel bir krizin oluşabileceğini söylerken, Fransa’dan oldukça sert bir açıklama geldi.

‘ŞOKLARLA MÜCADELE EDEBİLİRİZ’

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, İngiltere’nin AB’den ayrılmaya karar vermesi durumuna hazırlıklı olduklarını belirterek, “Olası senaryoları değerlendiriyoruz. Oluşabilecek bütün şoklarla mücadele edebilecek kapasitemiz mevcut.” dedi.

Dijsselbloem, Lüksemburg’da gerçekleştirilen ve euro kullanan AB ülkelerinin maliye bakanlarını bir araya getiren Euro Grubu Toplantısı’nda basına açıklamalarda bulundu. AB ekonomisinin İngiltere’de haftaya gerçekleştirilecek referandumdan “Brexit” kararı çıkmasına hazırlıklı olduğuna dikkati çeken Dijsselbloem, (Brexit sonrası) Olası senaryoları değerlendiriyoruz. Oluşabilecek bütün şoklarla mücadele edebilecek kapasitemiz mevcut.” dedi.

Dijsselbloem, İngiliz halkına referandumda sakin ve barışçıl bir şekilde tercihlerini yapmaları tavsiyesinde bulundu.

2008 KRİZİNİ HATIRLATTI

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb ise Brexit’in ekonomik etkilerinin çok geniş olacağına dikkati çekerek “Brexit, Avrupa için Lehman Brothers anı (2008 krizi) gibi olur. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının sadece İngiltere’yi ya da AB’yi değil, tüm dünyayı etkileyen sonuçları olur.” diye konuştu.

FRANSA’DAN SERT AÇIKLAMA

Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin ise olası Brexit kararından en fazla İngiltere’nin zarar göreceğine işaret ederek, “İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa için zor olur. Ancak, İngiltere için trajedi olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Krallık’ta AB referandumunun tarihi 23 Haziran Perşembe. Referandumla seçmenlere, “Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB’den ayrılmalı mı?” sorusu yöneltilecek.

KAYNAK:UZMANPARA
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s